صحیفه سجادیه و طنطاوی

صحیفه سجادیه طنطاوی

صحیفه سجادیه و طنطاوی جوهری

در سال ۱۳۵۳ هـ. ق مرجع فقید شیعه حضرت آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی (رحمة‌الله‌علیه) نسخه‌ای از کتاب شریفه صحیفه سجادیه را برای علامه معاصر مؤلف تفسیر طنطاوی (مفتی اسکندریه) به «قاهره» فرستاد. وی در پاسخ چنین نگاشت: نامه گرامی مدتی پیش به ضمیمة کتاب صحیفه سجادیه از کلمات امام زاهد اسلام، علی زین العابدین، ابن امام حسین شهید، ریحانة مصطفی رسید. کتاب را با دست تکریم گرفتم و آن را کتابی یگانه یافتم که مشتمل بر علوم و معارف و حکمت‌هایی است که در غیر آن یافت نمی‌شود.
حقا که این از بدبختی است ما (اهل سنت) تاکنون به این اثر گرانبهای جاوید از میراثهای نبوت و اهل بیت دست نیافته‌ایم.
من هرچه در آن مطالعه و دقت می‌کنم می‌بینم که آن بالاتر از کلام مخلوق و دون کلام خالق است، راستی چه کتاب کریمی است!
سپس علامه طنطاوی جوهری از مرحوم آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی رضوان الله تعالی علیه سؤال می‌نماید که آیا کسی از علمای اسلام آن را شرح کرده؟ و آیا چیزی از آن شروح نزد شما یافت می‌شود یا نه؟
مرجع فقید شیعه در پاسخ سؤال نامبرده شارحین را که می‌شناخته نام می‌برد و کتاب ریاض السالکین را جهت ایشان ارسال می‌فرمایند. معظم له در جواب می‌نویسد که آماده‌ای برای این صحیفه گرامی شرحی بنویسی و پیرامون کتاب «ریاض السالکین» نیز چنین اظهار نظر می‌کند که در باب خود از کتب بی نظیر بود.

مطالب طنطاوی به نقل از مجله الرضوان چاپ هند آمده که در مقدمه آن در این مجله چنین نوشته‌اند:

فیلسوف شرق استاد طنطاوی به دلیل آثار گرانقدر خود، آوازه‌ای بلند و فراگیر در امت اسلامی دارد. به ویژه به دلیل دیدگاه‌های مسالمت‌آمیز گسترده‌ای که در سراسر جهان دارد. این مقاله یکی از نمونه‌های بروز همین دیدگاه است. با وجود برخی نظرات متعصبانه در میان بعضی از مسلمانان طنطاوی احترام ویژۀ خود به اهل بیت پیامبر نشان داده و ثابت می‌کند که برای فراگیری مسالمت در میان مسلمانان هیچ وسیله‌ای بهتر از عرض ارادت به خاندان پیامبر نیست

طنطاوی تحت عنوان «أدعیة علی زین العابدین (علیه السلام) و ماذا یستفید منها المسلمون» (دعاهای علی زین العابدین و بهره‌هایی که مسلمانان از آن می‌گیرند) می‌نویسد:

فرزندمان جوان هندی که در دانشگاه شریف الازهر درس می‌خواند، به من خبر داد در مورد کتابی که دعاها و مناجاتها و تضرع‌های منسوب به علی زین العابدین رضی الله عنه را در بر دارد. این دانشجو، مجتبی حسن نام دارد و از دانشجویان کوشا است که گواهی‌های ارزنده‌ای در هند کسب کرده و اکنون در الازهر در مقطع دکتری رشته فلسفه و علم تاریخ تحصیل می‌کند.
او از من خواست تا به این کتاب بنگرم و نتایجی از آن را که به نفع امتهای اسلامی بگیرم، بنویسم. من مدتی در آن نظر کردم. و در مورد درونمایۀ آن اندیشیدم. نسبت به آن در شگفت و حیرت آمدم. آثار این دعاها را در درون خود بزرگ دیدم. و با خود گفتم: کاش می‌دانستم چگونه و چرا مسلمانان نسبت به این یادگار جاودانه خود را به نادانی زده‌اند، چگونه قرنها خود را به خواب زده‌اند، در حالی که نمی‌دانند چه معدن سرشار علمی در اینجا نهفته و چه گنجینه‌هایی را خداوند برایشان ذخیره کرده و چه موهبت‌هایی پنهان داشته‌اند.
اگر این گنجینه‌ها را بگشایند و اسرار آن را بشناسند، یقین می‌کنند که هم سنی و هم شیعه پیش از این در خواب بوده‌اند، و در مورد اهل بیت با هم می‌جنگند و جدال می‌کنند.
ای شیعیان و‌ ای سنّیان! سلام خدا بر شما باد! این است سرور گرامی علی زین العابدین، که از شاخسار نبوت بر آمده و به شما می‌گوید: جانهای خود را پاکیزه بدارید و آنها را از گناهان و انحراف نگاه دارید. این برای شما کافی نیست. شما باید به این عوالم زیبا بنگرید که مانند خورشیدی به اندازه جریان دارد و همانند ماه در جایگاه‌های خود سیر می‌کند.   منبع

Back to top button
Close