دیدگاه طنطاوی جوهری مصری در مورد صحیفه

دیدگاه طنطاوی جوهری مصری در مورد صحیفه

مطالب طنطاوی به نقل از مجله الرضوان چاپ هند آمده که در مقدمه آن در این مجله چنین نوشته‌اند:

فیلسوف شرق استاد طنطاوی به دلیل آثار گرانقدر خود، آوازه‌ای بلند و فراگیر در امت اسلامی دارد. به ویژه به دلیل دیدگاه‌های مسالمت‌آمیز گسترده‌ای که در سراسر جهان دارد. این مقاله یکی از نمونه‌های بروز همین دیدگاه است. با وجود برخی نظرات متعصبانه در میان بعضی از مسلمانان طنطاوی احترام ویژۀ خود به اهل بیت پیامبر نشان داده و ثابت می‌کند که برای فراگیری مسالمت در میان مسلمانان هیچ وسیله‌ای بهتر از عرض ارادت به خاندان پیامبر نیست

طنطاوی تحت عنوان «أدعیة علی زین العابدین (علیه السلام) و ماذا یستفید منها المسلمون» (دعاهای علی زین العابدین و بهره‌هایی که مسلمانان از آن می‌گیرند) می‌نویسد:

فرزندمان جوان هندی که در دانشگاه شریف الازهر درس می‌خواند، به من خبر داد در مورد کتابی که دعاها و مناجاتها و تضرع‌های منسوب به علی زین العابدین رضی الله عنه را در بر دارد. این دانشجو، مجتبی حسن نام دارد و از دانشجویان کوشا است که گواهی‌های ارزنده‌ای در هند کسب کرده و اکنون در الازهر در مقطع دکتری رشته فلسفه و علم تاریخ تحصیل می‌کند.
او از من خواست تا به این کتاب بنگرم و نتایجی از آن را که به نفع امتهای اسلامی بگیرم، بنویسم. من مدتی در آن نظر کردم. و در مورد درونمایۀ آن اندیشیدم. نسبت به آن در شگفت و حیرت آمدم. آثار این دعاها را در درون خود بزرگ دیدم. و با خود گفتم: کاش می‌دانستم چگونه و چرا مسلمانان نسبت به این یادگار جاودانه خود را به نادانی زده‌اند، چگونه قرنها خود را به خواب زده‌اند، در حالی که نمی‌دانند چه معدن سرشار علمی در اینجا نهفته و چه گنجینه‌هایی را خداوند برایشان ذخیره کرده و چه موهبت‌هایی پنهان داشته‌اند.
اگر این گنجینه‌ها را بگشایند و اسرار آن را بشناسند، یقین می‌کنند که هم سنی و هم شیعه پیش از این در خواب بوده‌اند، و در مورد اهل بیت با هم می‌جنگند و جدال می‌کنند.
ای شیعیان و‌ ای سنّیان! سلام خدا بر شما باد! این است سرور گرامی علی زین العابدین، که از شاخسار نبوت بر آمده و به شما می‌گوید: جانهای خود را پاکیزه بدارید و آنها را از گناهان و انحراف نگاه دارید. این برای شما کافی نیست. شما باید به این عوالم زیبا بنگرید که مانند خورشیدی به اندازه جریان دارد و همانند ماه در جایگاه‌های خود سیر می‌کند.

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to top button
Close